×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Srí Lanka a Maledivy: kombo k nezaplacení

Tisíce ostrůvků, na kterých žádné místo neleží víš než 2,5 m nad hladinou moře, pohledem cestovatelky Lucie Radové.

místní čas 11:20 PM

Maledivy patří mezi nejvíce exotická místa světa a i já jsem plánovala s nimi spojit náš výlet na Srí Lanku. Pak jsme se ale naprosto zamilovali do Cejlonu, našeho tuk-tuku a nechtěli se s nimi o nic dalšího dělit. Spousta lidí má ale kombinaci Srí Lanky a Malediv v merku, a tak by byla škoda se nepodělit o zásadní cestovatelské informace. Oslovila jsem Češku Lucii Mohelníkovou, která na Maledivy jezdí už přes sedm let. Lucie je přesvědčená, že kombo Srí Lanka a Maledivy je skvělá cestovatelská příležitost. Ostrovy nejsou od sebe daleko a na maledivských plážích si parádně odpočinete. Zároveň tu doporučuje strávit alespoň pět nocí, cestování mezi ostrovy totiž může být docela zdlouhavé nebo drahé, a tak je lepší mít pro návštěvu souostroví trochu více času.

Jag_cz | istockphoto.com

Kdy vyrazit?

Nejlepší čas návštěvy je, jak už možná tušíte, období mezi prosincem a dubnem. Připravte se na rušnou sezónu, která dosahuje vrcholu především v období Vánoc a Nového roku. Azuro budete mít jak na obloze, tak v moři.

pixalot | istockphoto.com

Maledivy stopover

Podle Lucie je nejideálnější délka pobytu 5–6 nocí. Pokud máte k dispozici jen jednu nebo dvě, pak si raději Maledivy nechte na jiný výlet. Nejčastěji lidé přijíždějí na archipelágo na čtyři dny.

Jag_cz | istockphoto.com

Letenky

Akční letenky z Evropy na Maledivy, potažmo na Srí Lanku, jsou nejvíce nabízeny v průběhu letních měsíců. Téměř vždy je výhodnější pořídit letenky zvlášť. To znamená například zpáteční spoj Praha–Kolombo a zpáteční let Kolombo–Male. Mezi Srí Lankou a Maledivami létá hned několik společností: Emirates, Korean Air a SriLankan Airlines. Let trvá sice pouhou hodinu a půl, ale cena za letenku se pohybuje v minimální výši 5 500 Kč.

narvikk | istockphoto.com

Doprava mezi ostrovy

V rámci souostroví zajišťují lety dvě letecké společnosti: Flyme – Villa Air a státní Maldivian Airlines. Mezi ostrovy se dá samozřejmě pohybovat také lodí. Vybírat můžete mezi veřejným trajektem (public ferry) nebo rychloloděmi (speed boat).

Na internetu se mi podařilo najít přehledný seznam veřejných trajektů s jízdními řády. Bohužel nemohu ověřit důvěryhodnost informací, nicméně už ze samotného přehledu mnohé vyčtete. Myslete také na to, že časy odjezdů se mohou měnit v závislosti na počasí. Zároveň trajekty neoperují v noci.

Rychlolodě jsou mnohem dražší než veřejné trajekty. Jízdenku na svůj spoj si pro jistotu rezervujte alespoň s týdenním předstihem. Společností je více, například Atoll Transfer. Nebo se podívejte na poměrně výpravný seznam spojů a lodí.

agustavop | istockphoto.com

Kde se ubytovat?

Baťůžkáři ať to zkusí kdekoliv blízko Male – na ostrovech Himmafushi, Huraa, Thulusdhoo, Dhiffushi (vše severní Male atol), Gulhi, Maafushi, Guraidhoo (Kaafu atol), Rasdhoo (Alif Alif atol). Veřejné trajekty z Male se cenově pohybují od 1,5–4 USD za osobu.

Cestovatelé s průměrným rozpočtem se najdou na Thinadhoo – ideální je Vaavu atol, Fehendhoo, Dhigurah (Alif Dhaal), Ukulhas (Alif Alif Atoll), Omadhoo (Alif Dhall), vhodné jsou i další ostrovy, na které se ale dostanete už jen s vnitrostátními lety. Na Baa atolu Lucka Mohelníková v současné době staví svůj vlastní Penzion Atholhu Residence, hotový by měl být už na jaře 2017.

Ubytovat se můžete klasicky v hotelových resortech nebo u místních. Hezkou nabídku ubytování najdete přes Airbnb.com či Booking.com.

Konstik | istockphoto.com

Internet v mobilu

Ani na Maledivách nebudete mít problém se zakoupením lokální simky. Nejlepší tu je operátor Ooredoo, který má dobré pokrytí i nabídku balíčků. Za cca 400 Kč získáte do mobilu 3G internetu.

Dva Lucky super tajné tipy

  1. Nenechte se v Male a na Hulhumale okrást taxikáři. Taxi staví přímo na ulici a cena za jízdu v Male a Hulhumale je pevně daná vládou. Pokud cestujete bez zavazadel, jedna cesta stojí 25 MVR (1 maledivská rupie = 1,6346 Kč) a nezáleží na tom, zda jedete z jednoho konce Male na ten druhý nebo jen pár metrů. Se zavazadly vás cesta bude stát 30 MVR. Taxi je lépe platit v rupiích. Pokud po vás taxikář bude požadovat více, pohrozte mu, že si vyfotíte jeho poznávací značku a licenci a že na něho pošlete policii. Požadování vyšší částky je nezákonné a za tento čin jsou vysoké postihy. Pokud byste mu chtěli dát bakšiš – spropitné, tak rozhodně můžete!
  2. Nikdy si nevybírejte ostrov podle ceny ubytování. Velmi často platí, že čím levnější ubytování, tím horší ostrov. Počítejte s tím, že při koupi ubytování za super lákavou cenu, budete mít na výběr ne zcela pěkné pláže.

Martin Kovalenkov | istockphoto.com

Lucky nejoblíbenější ostrovy

  • Thinadhoo (Vaavu atol) je jedním z nejznámějších pro rybolov i na potápění. Thinadhoo má naprosto luxusní okolí a hlavně se tu moc hezky šnorchluje přímo z pláže (house reef). Na ostrově žije pouze 60 místních, je to menší a klidný ostrov.
  • Fehendhoo (Baa atol) je jedním z nejznámějších pro rybolov, potápění a také vyhledávaná lokace pro pozorování mant. V sezóně jich tu je na jedno sto! Zahlédnout zde můžete také žraloka obrovského. Na ostrově, který je dlouhý 3 km a široký 400 metrů, žije přibližně 100 místních.
  • Dhigurah (Alif Dhaal atol) je také známý pro potápění a pozorování žraloka obrovského. Je to krásný dlouhý ostrov s dlouhou pláží.
  • Ukulhas (Alif Alif Atoll) nabízí potápění, krásný house reef, místní jsou velmi příjemní, pěkná pláž a šnorchlování.
  • Thoddoo (Alif Alif Atoll) je farmářský ostrov se spoustou čerstvé zeleniny a ovoce, pláž je docela pěkná, i když daleko od vesnice.
  • Feridhoo (Alif Alif Atoll) je velký a málo obydlený ostrov se dvěma penziony, minimum turistů, hezký house reef, pláž kolem celého ostrova.

Vitaly Edush | istockphoto.com

Jedno lákadlo navíc. Maledivy nejsou jen malebné atoly s bělostnými plážemi a romantickými bungalovy na hladině oceánu ze spořičů obrazovek. V té azurové vodě všude kolem žijí tisíce mořských živočichů, mezi nimi třeba delfíni, manty a velryby. Přečtěte si také článek Čtyři oblasti, kde byste velryby nečekali a hned víte, na které ostrovy se vydat, abyste měli největší šanci je potkat.

Lucie Radová, seznamte se

Jako Alenka v Říši divů si připadala v Japonsku, nejvíce ji fascinovalo opuštěné ruské město Pyramiden na Špicberkách, nejkrásnější trek zažila v srdci ostrova Réunion, nejusměvavější lidi potkala na Srí Lance a nejvíce ji chutnalo… úplně všude. V roce 2012 Lucie vyhrála letenku kolem světa. Čtyři měsíce pak sama cestovala kolem planety. Před třemi lety se z koníčku stala práce. Od té doby natáčí pro cestovatelský pořad Objektiv České televize, občas přispívá do cestovatelských magazínů a píše vlastní blog Luckycesta.cz. S manželem Danielem poslední rok cestují po světě jako digitální nomádi. Zatím si vyzkoušeli pracovat na Gran Canarii, v Maroku, rakouských horách a na Srí Lance z tuk-tuku.

 

Věděli jste, že
Na Maledivách je s ohledem na muslimské tradice zakázané vynášet a pít alkohol mimo hotelové resorty. Pro Evropana může být také kulturní šok letět na Maledivy v době Ramadánu. Místu tu po dobu celého měsíce, který připadá na srpen až září, přes den nejedí, nepijí alkohol a nekouří. Denní půst si pak vynahrazují po setmění. Ačkoli většina restaurací dělá výjimku a turisty nakrmí i přes den, možná vás personál usadí hodně dozadu, abyste nebili z ulice vidět.
A navíc
Zdejší obyvatelé jsou velmi přátelští, zároveň ale berou svou víru poměrně vážně. Vedle islámu věří i v bílou a černou magii a není vhodné znevažovat ani jedno.
Přečtěte si všechny příhody Lucie ze Srí Lanky
Tuk-tuk a vše, co jste o něm chtěli vědět