×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

První kontakt s Afrikou: hlavně bezpečně

V kterých zemích začít poznávat černý kontinent podle dokumentaristy Michala Vargy?

místní čas 03:25 PM

Afrika, jak ji známe z českých médií, se jeví jako fakt divné místo. Války, diktátoři. Únosy, pytláci a občas nějaké to zvířátko, ovšem nejlépe upytlačené. A pak je tu Afrika ze zahraničních dokumentárních filmů, kde se lvi promenují ve zpomalených záběrech, jen si sáhnout. Ale jaká je Afrika doopravdy?

Tak předně není Afrika jako Afrika. Kontinent spolu sdílí něco přes padesát odlišných států obývaných mnoha různými etniky. Asi nemá cenu zdůrazňovat, že návštěva takového Jižního Súdánu zmítaného občanskou válkou nebude nejlepší nápad. Naštěstí se ale mezi africkými zeměmi najdou státy a státečky, které jsou pro první kontakt s Afrikou jako stvořené, a romantický výlet do Paříže také neposuzujeme podle toho, že na Ukrajině zrovna zuří válka.

Jordi Ramisa | istockphoto.com

Takže – už máte sbaleno, na nohách sandále a chcete do Subsaharské Afriky, kde jste ještě nikdy nebyli. Kde začít? Přibalili jste plavky? Jeďte do Senegalu. Na ten si někdy příště posvítíme z hlediska individuálního cestovatele, ale pro začátek stačí vědět, že je tam krásné moře a místní své zemi říkají Teranga, což v místním jazyce znamená pohostinnost. Parádní koupání a navíc i potápění najdete v Keňské Mombase. Po osvěžení v moři vyrazte na safari. Pokud nemáte rádi davy lidí, vyhněte se hlavní sezoně, kdy jsou národní parky v obležení džípů a autobusů plných turistů.

rchphoto | istockphoto.com

Na koupání a národní parky není vůbec špatná ani Jihoafrická Republika, kde se ale nevyplatí příliš zdržovat ve velkých městech, která mohou být zejména po setmění poměrně nebezpečná. Možná vás stejně jako před lety mě překvapí, že naopak opravdu bezpečná země je navzdory své hrůzné historii Rwanda. Z afrických zemí, které jsem navštívil mi dokonce přišla bezkonkurenčně nejbezpečnější.

Přečtěte si také Michalovy zážitky z potápění se žraloky v JAR.

Guenter Guni | istockphoto.com

Pokud jste fanoušek ekoturistiky, návštěvu goril žijících v místních horách nemůžete vynechat, ovšem připravte se, že se trochu plácnete přes kapsu. To ostatně platí o celé Africe – pokud se zde budete pohybovat jako turista, levné to nebude.

Nicola Margaret | istockphoto.com

Na africkém kontinentu je samozřejmě více „travel friendly“ zemí, ale ty jmenované můžu doporučit z vlastní zkušenosti a slibuju, že se na ně v budoucnu na těchto stránkách zaměřím podrobněji. Garantuju vám, že na návštěvu Afriky budete vzpomínat mnohem déle, než na desátý all inclusiv pobyt ve sterilním hotelu kdekoli na světě. Ale pozor – o Africe koluje cestovatelské klišé, které říká, že kdo sem jednou zavítá, musí se pořád vracet. Vůbec nejhorší na tomhle omšelém bonmotu je fakt, že je pravdivý.

Michal Varga, seznamte se

Michal Varga se narodil a vyrůstal v Ostravě, z čehož pramení jeho mylný pocit, že ho ve světě nic nepřekvapí. Překvapený je ale na cestách dennodenně, nejčastěji z toho, že se opravdu dostal tam, kde se zrovna nachází. Michal trpí neodbytným pocitem, že o všem, co se na světě šustne, by měl vzniknout dokumentární film a tím pádem v posledních letech natáčel v Srbsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině, v Brazílii, Paraguayi, Argentině, ve Rwandě, v Senegalu, Kongu a Jihoafrické republice. Někde i víckrát. A letos točil dokonce v Česku. Občas někde něco vyfotí, nebo na  něco vyleze. Kdysi si říkal, že kdyby mohl, dělal by tyhle věci pořád.  Poslední dobou zjistil, že může, a zařídil se podle toho.  

Věděli jste, že
Mapa světa, jak ji známe, velmi zkresluje a Afrika je mnohem větší, než vypadá. Jen pro srovnání Afrika by hravě pojala minimálně USA, Čínu, Indii, Japonsko, všechny státy východní Evropy, Velkou Británii, Španělsko, Portugalsko, Francii, Německo, Itálii, Nizozemí a Belgii a ještě by měla místo na další státy.
Přečtěte si o dalších Michalových dobrodružstvích