×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Chiang Mai rozkvétá během tradičního festivalu

Orchideje, stará řemesla a skvělé nudle pad thai. Kulturní město UNESCO na severu Thajska má všechno.

místní čas 02:01 PM

Tahle země není pro alergiky. Aspoň to platí začátkem února pro druhé největší město Thajska Chiang Mai. Díky lehce chladnějšímu podnebí severního regionu oproti zbytku země se tu náramně daří hlavně růžím a orchidejím. Ty také hrají hlavní roli při každoročním festivalu květin (Chiang Mai Flower Festival).

Během tří dní zaplaví každou uličku a nároží Starého města stovky a tisíce květin ze všech okresů severního Thajska. Pořádají se soutěže v aranžování rostlin, pouliční stánky nabídnou to nejlepší z místní kuchyně a dokonce se volí i miss květinového festivalu.

Největším lákadlem ovšem zůstává průvod alegorických vozů, které jsou celé pokryté květy. Těžko ho v tu dobu minete. Průvod je rozsáhlý a pohybuje se dost pomalu celým historickým centrem, které je mimochodem na seznamu památek UNESCO. Máte tak příležitost ocenit nejen detailní zpracování vozů, ale i tradiční kroje a choreografii tanečních skupin z okolních okresů (tambonů).

Oslavy i ve smutku

Tradice festivalu je natolik silná a významná, že se v nezmenšené podobě koná i přesto, že v Thajsku oficiálně platí rok smutku. Thajci jím uctívají svého v říjnu zemřelého krále. Bhumibol Adulyadej byl nejdéle vládnoucím monarchou na světě, čímž překonal dokonce i královny Viktorii a Alžbětu II.

Chiang Mai své květinové bohatství nezapře ani po zbytek roku. Volně přístupný Suan Buak Had Park je přesně to místo, kde se zastavit a přivonět k růži. Skutečně i obrazně řečeno. Místní v něm hodně meditují a cvičí jógu. A sbírku vzácných regionálních květin určitě hledejte v Queen Sikrit Botanical Garden s tisíci tropických rostlin.

Květinový festival dokáže v Chiang Mai troufnout už jen jedna událost, a to jsou oslavy thajského nového roku (Songkran). Oproti tomu čínskému připadá na duben. Ideální čas pro to zajistit si včas letenky a ubytování. Nebudete litovat.

Čtěte, až pak leťte

Chiang Mai není město, kam byste měli dorazit jen tak na blind. Ubytování si určitě zajistěte sami předem. Na ulici totiž potkáte spoustu naháněčů, kteří vám slíbí ubytování za babku, ale ve skutečnosti za něj zaplatíte víc než třeba přes Booking.   

Nedělní trh na Wualai Road

Využijte toho, že se o víkendu budete pohybovat v centru, a navštivte nedělní trh na ulici Wualai Road. Ta se vždy v neděli na půl dne uzavře dopravě a zaberou ji stánkaři všeho druhu. Nedělní trh je autentičtější variantou turisty obsypaného Night Bazaru na Changklan Road.

Určitě ale zajděte i na Night bazar. Z jednoho na druhý dojdete pěšky za 20 minut. Počítejte ale s tím, že těžko dáte oba za jeden večer. Night Bazar se naštěstí koná každý den po setmění, takže na nákup oblečení, dárků a suvenýrů budete mít příležitost kdykoli.

Pro oba trhy platí, že čím dřív přijdete, tím čerstvější jídlo si dáte a tím lepší výběr zboží máte. Je rozumné se přijít podívat už se začátkem trhů, po setmění se budete tlačit davem turistů i místních. Pokud naopak chcete zažít večerní hemžení, směle vyrazte po západu sluníčka.

A nakonec. Smlouvání je nutnost. Cenu snadno shodíte o 50–70 %, hlavně na Night Bazaru, který je spíš o “značkovém” oblečení. Při návštěvě Nedělního Walking Marketu naopak myslete na to, že místní tu prodávají skutečně autentické tradiční řemeslné výrobky, které reprezentují jejich domovské okresy. Kvalita suvenýrů, které si vezete domů, je tak hodně jiná. Zboží tu má častěji i pevnou cenu. Kde ale cenovka není, s chutí smlouvejte. I to patří k zážitku.

Měna:
Bat (THB)
Věděli jste, že:
Chiang Mai v podstatě nemá městskou hromadnou dopravu. Takže vám nezbudu než se svézt tuktukem, taxi nebo na korbě speciálně upraveného pickupu (Songthaew, Red cab)