×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Srí Lanka: Pro surfing a kite jako stvořená

Kde je nejlepší kitesurfing místo v Asii a kam si jezdí brousit své dovednosti na prkně profíci a nadšení amatéři? Srí Lanka láká na své vlny.

místní čas 12:00 AM

Srí Lanka je surfařův ráj. Zeptali jsme se Báry Jindrové, která na Srí Lance provozuje surf domy přes šest let, jaké jsou mezi surfery nejoblíbenější spoty ostrova.

Nejvíce surf míst najdete na jihozápadě a východě ostrova. Do jaké oblasti se zrovna vydat, vám řekne počasí. Během zimy se jezdí na jih Srí Lanky, v té samé době je totiž na jejím východě oficiální období deště a také vlny tam nejsou úplně perfektní. V létě se naopak surfeři moc rádi přesunou na východ, kde jsou podmínky pro surf ideální. Na jihu sezóna lovcům vln začíná v listopadu a pokračuje až do dubna. Nejbližší pláž od letiště, kterou by vám zkušený surfer doporučil, je Hikkaduwa.

brazzo | istockphoto.com

Mirissa a okolí

Před pár lety líná vesnice s ještě línější písčitou pláží, dnes cíl snad všech turistů, co na Srí Lanku zavítají v průběhu evropské zimy. V Mirisse najdete jen dva surf spoty. Populární surfařská základna je v Midigamě. Dobré vlny pak hledejte mezi touto vesnicí a Matara Beach. Sem spadá i surfování ve Weligama zátoce, která je ideální pro začátečníky. V Mirisse existuje taková menší česká kolonie, žije zde hned několik Čechů, kteří nabízejí ubytování i kurzy surfu.

Právě tady jsme se také potkali s Češkou Bárou, která na Srí Lance před šesti lety založila první českou surf základnu a vlastně jeden z prvních surf domů na Srí Lance. Její surf house najdete u Matary. V době, kdy jsme ji navštívili, stavěla s kamarády na zahradě domu skejtovou mini rampu!

Hikkaduwa

Oblíbenou pláž mezi surfery najdete i severně od koloniálního města Galle. Je vhodná pro všechny surfery. Jsou tu jak začátečnické spoty s písčitým dnem, tak místa s korály pro pokročilé.

danilovi | istockphoto.com

Midigama

Tento surf spot je naopak jižně od Galle a patří mezi jedny z nejoblíbenějších. Nacházejí se tu čtyři až pět surf spotů, které uspokojí ostřílené surfery i ty, kdo se na prkno postaví úplně poprvé.

Welligama

Pokud jste surfařský novic, zamiřte rovnou sem. Najdete tu jeden ze dvou beach breaků (ten druhý je na Medawata Beach), kam mohou začátečníci na foam boardech. Podle Báry je to jedna z nejlepších pláží pro start.

mihtiander | istockphoto.com

Arugam Bay

Arugamská zátoka je populární surferský spot na východním pobřeží Srí Lanky. Fandové dobrých vln se sem sjíždějí v létě, konkrétně od května do října. Mimo sezónu je tu o poznání méně lidí, trochu víc prší, ale o to víc si tu užijete prázdné pláže. Přes den můžete pozorovat nebo nabídnout malou pomoc místním rybářům, kteří tu spravují své sítě, aby v noci mohli opět vyrazit na lov. Možností k ubytování tu jsou spousta. My přespávali v příjemné plážové chatce Stay Golden.

„Arugam Bay je rozhodně srílanská surfařská Mekka. Funguje ale pouze v sezóně. Jsou tam krásně dlouhé pravoruké pointbreaky, které znají surfaři z celého světa,“ popsala nám Bára vlny v Arugam Bay, kde sama několik sezón měla otevřený surfhouse.

Bára se specializuje na surf, takže kitesurfing spot jsme vyjeli ohodnotit na vlastní kůži.

EpicStockMedia | istockphoto.com

Kalptitiya – nejlepší kitesurfing místo v Asii

Necelé dvě hodiny jízdy na sever od mezinárodního letiště se nachází údajně jedno z nejlepších kitesurfing spotů v jihovýchodní Asii. V zimě se tu kajtuje hlavně odpoledne, v létě je silný vítr po celý den. Okolí Kalpitiye je výborné pro začátečníky, protože tu můžete využít možnosti surfování na laguně. Vlny jsou na ní asi jako na českém rybníku, a tak jediné co tu musíte ukočírovat, jsou silný vítr a vaše prkno. My doporučujeme ubytování v Kitesurfing Lanka. Odzkoušeno na vlastní kůži, kdybychom neměli půjčený vlastní tuk-tuk, tak tu zůstaneme celý měsíc.

Kdo je Lucie Radová

Jako Alenka v Říši divů si připadala v Japonsku, nejvíce ji fascinovalo opuštěné ruské město Pyramiden na Špicberkách, nejkrásnější trek zažila v srdci ostrova Réunion, nejusměvavější lidi potkala na Srí Lance a nejvíce ji chutnalo… úplně všude.

V roce 2012 Lucie vyhrála letenku kolem světa. Čtyři měsíce pak sama cestovala kolem planety. Před třemi lety se z koníčku stala práce. Od té doby natáčí pro cestovatelský pořad Objektiv České televize, občas přispívá do cestovatelských magazínů a píše vlastní blog Luckycesta.cz.

S manželem Danielem poslední rok cestují po světě jako digitální nomádi. Zatím si vyzkoušeli pracovat na Gran Canarii, v Maroku, rakouských horách a na Srí Lance z tuk-tuku.

Přečtěte si další Lucčiny poznatky ze Srí Lanky
Tuk-tuk a vše, co jste o něm chtěli vědět