×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Srí Lanka: Jak se neztratit s Luckou Radovou

Pokud nemáte na Srí Lanku stotisícový rozpočet, objevujte ji jako místňáci. Dostanete tak to nejlepší z ostrova!

místní čas 11:11 am

Na Srí Lance jsme strávili měsíc. Půjčili jsme si na 30 dní tuk-tuk a projeli s ním půlku ostrova. S průměrnou rychlostí 40 km/h jsme ujeli na 1 700 km. Srí Lanka je báječný ostrov a já chci, abyste si ho užili stejně skvěle jako my! S těmito praktickými informacemi vám plánování i cestování půjde lépe. Ať se daří a hlavně šťastné návraty!

flocu | istockphoto.com

Délka letu

Na Srí Lanku je nejlepší letět přes Dubaj (PRG–DXB = 6 hodin, DXB–CMB = 4 hodiny). Ideální doba na přestup jsou 3 hodiny. Z Prahy se nejčastěji lítá s Emirates nebo Fly Dubai. O zkušenosti s Fly Dubai se s námi podělili cestovatelé, které jsme na ostrově potkali – dost na tuto leteckou společnost nadávali. My to porovnat nemůžeme, ale určitě doporučujeme připlatit si pár stovek korun a letět s Emirates (v době, kdy jsme kupovali letenky byla Fly Dubai levnější o 2 000 Kč).

Letiště

Mezinárodní letiště leží přibližně 30 km na sever od Kolomba (Bandaranaike – CMB). Pokud nemusíte do hlavního města, tak se mu vyhněte. Nejlepším řešením je první noc strávit v přilehlém Negombu. V Kolombu opravdu nic zajímavého nenajdete a navíc jsou po celém hlavním městě velké dopravní zácpy. Taxík z letiště do Negomba vás bude stát maximálně 1200 LKR (tolik jsme platili my). V této oblasti také skvěle funguje Uber, dostanete se s ním na nejférovější cenu! Taxík do centra Kolomba vás bude stát maximálně 2 500 LKR (s Uber méně). Jízda autobusem vás vyjde na 130 LKR.

Lucie Radová | luckycesta.cz

Doprava po ostrově

Cestovat můžete autobusy, taxíky nebo tuk-tuky (kratší vzdálenosti). Velkým zážitkem je cesta vlakem. Tu nesmíte vynechat!

Autobus
Těm lokálním řidičům autobusů říkáme s Dankem Džek džak. S písničkou to moc společného nemá, ledažeby Džek džak řídil jak kokot. Autobusy tu jsou na silničním žebříčku na prvním místě, kdo si jich nevšimne, má problém. Busy jsou na Srí Lance velmi levné, několikahodinové přejezdy vás vyjdou na řády desítek korun.

Vlak
Mezi cestovateli je nejoblíbenějším vlakovým spojem úsek Kolombo a jih ostrova (vlak jede až do Matara) a pak také mezi horskými vesnicemi Ella a Haputale. Na výběr máte dva druhy vlaků:

  • Klasický (cena Kolombo–Galle = 180 LKR) – cca 2 hodiny a 20 minut
  • Luxusní (cena Kolombo–Galle = 990 LKR), každý den kromě úterků

Internet

Na ubytování či v restauracích po celém ostrově dostanete více či méně fungující wifi zdarma. Pokud potřebujete být online stále, pak doporučuji hned na letišti zakoupit lokální simku. My jsme se rozhodli pro operátora DIALOG a nelitujeme! V přepočtu za 250 Kč máme k dispozici 9 GB, 100 minut volání a nějaké smsky. Volné minuty se vám vyplatí, když budete potřebovat dopředu zavolat na ubytování.

Počasí

 

5 vychytaných postřehů

Zásuvky
Na ostrově narazíte na zásuvky nejrůznějších tvarů, ty naše „české“ tu ovšem budete hledat těžko. Pokud doma najdete jednu redukci na britskou zásuvku, vezměte si ji s sebou. Jinak si vystačíte s naší zástrčkou a obyčejnou nebo propisovací tužkou. Nejdříve vypněte zásuvku, pak najednou strčte tužku do horní dírky a zástrčku do spodních dvou. Zapněte zásuvku a zvesela nabíjejte! Na pokoji občas bývá jen jedna zásuvka, proto je fajn mít s sebou z domova rozdvojku. Nicméně, pokud se zeptáte pana domácího, určitě vás moc rád pomůže.

mtdozier23 | istockphoto.com

Ceny
Na všechno importované zboží a na vybrané lokální se vztahuje regulace cen. Stát tak určuje, jaká bude nejvyšší cena produktu. Když jsem se na to ptala místních, říkali, že je toto opatření kvůli turistům. Ti prý před regulací za litr vody platili i 200 LKR (33 Kč) místo 80 LKR. Dnes cenu najdete vytištěnou nebo nalepenou přímo na výrobku. Jen pro přehled:

1,5 l vody 7080 LKR
2 km jízdy tuk-tukem 120 LKR
Kari s rýží (v bistru pro turisty) 300–400 LKR
Kari s rýží (v bistru pro místní, v době oběda)                                                                                      140–150 LKR
Kottu roti s kuřetem 200–300 LKR
Čerstvý džus z různého druhu ovoce 100–250 LKR
Mojito (v podniku pro turisty) 500–1000 LKR
Pivo ve „wine shop“ + záloha na lahev 270 LKR + 30 LKR
Kokos s kokosovou vodou (záleží na sezóně) 40–70 LKR
Banány (kg) 60–120 LKR

Prodejce vám zboží nesmí prodat za více (ale musíte ho hlídat). Vždy si také spočítejte, zda jste dostali správnou sumu nazpátek. Nevím, zda místní neumějí nebo nechtějí umět počítat, ale dost často se nám stávalo, že vrátili o nějaké ty rupie méně.

Elektřina
Elektrárny na ostrově prý nejsou příliš vysoké kvality. Výpadky elektřiny jsou různé region od regionu, dochází k nim především přes den. V noci je elektřina zapnutá. Nenechávejte proto nabíjení elektroniky na den (nejhorší je čas kolem poledne)!

Dzika Mrowka | istockphoto.com

Obědové menu
Srílančané na rozdíl od zbytku Asie velmi rádi jedí doma. To nejlepší jídlo tak dostanete na talířích od místních žen. Pokud můžete, přespávejte u lokálů doma (v tzv. „homestay“). Pak se už jen zeptejte na možnost snídaně, oběda či večeře. Jídlo vaří zpravidla jednou tak drahé než v levném bistru pro turisty. Je ovšem několikrát lepší, dostanete větší porci a celkově je vše voňavější a chutnější.

Na oběd budete nejspíš mimo dům, a tak si můžete zajít do malých bister pro místňáky. Tam kari s rýží (rýže, kuře, ryba, červená řepa, čočka, pálivé papričky) vyjde na 150 LKR. Tři decky Coca Coly stojí 60 LKR. Obědy se pro místní podávají od 11 do 13 hodin respektive do vyprodání a pak se připravuje až večeře (cca od 18 hodin).

Místňácké bufety se nazývají „hotel“. Občas se ale nejmenují nijak a musíte se rukama nohama lokálů zeptat, kde se dá najíst. Bistra pro turisty to samé jídlo nabízejí za 300–800 LKR, přitom v přípravě a samotném jídlu není žádný rozdíl. Otevřeno ovšem mají stále. Restaurace pro turisty jsou mnohem dražší.

Daně
Když budete rezervovat ubytování, dejte si pozor na to, zda konečná cena obsahuje také srílanskou a městkou daň. Pokud ne, může být pak cena za vaše ubytování navýšena o 10–30 %!

Lucka Radová, seznamte se

Jako Alenka v Říši divů si připadala v Japonsku, nejvíce ji fascinovalo opuštěné ruské město Pyramiden na Špicberkách, nejkrásnější trek zažila v srdci ostrova Réunion, nejusměvavější lidi potkala na Srí Lance a nejvíce ji chutnalo… úplně všude.

V roce 2012 Lucie vyhrála letenku kolem světa. Čtyři měsíce pak sama cestovala kolem planety. Před třemi lety se z koníčku stala práce. Od té doby natáčí pro cestovatelský pořad Objektiv České televize, občas přispívá do cestovatelských magazínů a píše vlastní blog Luckycesta.cz.

S manželem Danielem poslední rok cestují po světě jako digitální nomádi. Zatím si vyzkoušeli pracovat na Gran Canarii, v Maroku, rakouských horách a na Srí Lance z tuk-tuku.

Přečtěte si další Lucčiny poznatky ze Srí Lanky
Srí Lankou v tuk-tuku