×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Malecón: nábřeží svobody

Žádný skanzen není tak vzrušující jako promenáda Malecón. Rybáře přes den tu střídají hudebníci a prostitutky v noci.

místní čas 05:48 PM

O silnicích se běžně ódy nepějí, ale v případě havanského Malecónu je potřeba udělat výjimku. Je totiž jedním z nejvíc vzrušujících míst, která na Kubě můžete najít.

Osm kilometrů dlouhou promenádu vybudovali, aby chránila domy na severním okraji Havany před vysokými vlnami, které se tříští o zdejší pobřeží. I tak se vám při procházce po ní snadno stane, že vás zasáhne sprška mořské vody, když silněji zafouká vítr.

Rušná dopravní tepna za ty roky hodně ztratila. Především utrpěly zdejší domy, které pozvolna chátrají. Doby rozkvětu coby dovolenkové destinace Američanů v 50. letech tak spíš připomene nějaký ten klasický ford nebo chevrolet, který si to šine od havanského přístavu k nedaleké centrální čtvrti Vedado.

Přesto nenavštívit Malecón je jako v Havaně vůbec nebýt. Nabízí totiž opojnou všehochuť kubánského denního a nočního života. Na “Nábřeží svobody”, jak mu místní přezdívají, chodí rádi i sami Kubánci. Mimo jiné proto, že v dálce za vlnami a horizontem leží pro mnoho z nich vysněná Amerika.

Ten pravý Malecón, který chcete vidět, se probouzí k životu až po setmění. Tehdy ožije tóny salsy a jazzu a vůní proslulých kubánských vepřových hamburgerů nebo kokosových koláčů.

Malecón a přilehlé uličky jsou od nepaměti domovem hudebníků, umělců, spisovatelů, ale i prostitutek a všech, kdo operují v noci. Není náhodou, že právě v téhle oblasti najdete ty nejlepší jazzové kluby, například La Zorra y El Cuervo, nebo dnes už kultovní školu salsy v klubu 1830.

Malecón není tak zachovalý, malebný ani barevný jako koloniální Stará Havana. Pro pěkné fotky z dovolené si rozhodně jděte do ní. Vždyť je to památka UNESCO. Smiřte se ale také s tím, že v centru se pastem na turisty nevyhnete. Malecón vám na druhou stranu nabídne něco podobného s mnohdy lepším servisem a bez turistické přirážky.

Vedado – kubánské Las Vegas

Pokud je Stará Havana duší města, pak Vedado je jeho tepajícím srdcem. Dodnes je centrem obchodu a vlády a nejvýraznější připomínkou předrevoluční Kuby, zejména svou brutalistní architekturou a mrakodrapy, které vrhají stín na koloniální budovy Havany. Promenáda Malecón na čtvrť přímo navazuje a tvoří vlastně jednu z “příjezdovek” do Vedada.

Vedado se v 50. letech vyrovnalo Las Vegas co do zážitků, tak do mafiánských praktik. V podhoubí velikánů, jako jsou hotely Habana Libre (dříve havanský Hilton), Capri, Riviera a grandiózní Hotel Nacional de Cuba, tak stále zažijete skutečnou Havanu se vším pěkným i ošklivým.

Pusťte se volně do ulic starého Vedada, okuste noční život v oblasti klubů La Rampa, cestou okolo Hotelu Habana Libre okoukněte Havanskou univerzitu, kde mimochodem Fidel Castro studoval práva, a Hotel Nacional de Cuba obdivujte s kornoutem zmrzliny z nedalekého zmrzlinového salonu Coppelia – jedné z největších zmrzlináren na světě.

Věděli jste, že
Kubánci prostě milují baseball. Zbožňují ho asi tolik, jako Evropané fotbal.