×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Rozehrajte svou Půlnoc v Paříži

Paříž – město světel. Hlavně těch filmových, která se tentokrát zaměří na vás. Buďte hrdinou vlastního malého dobrodružství.

místní čas 06:51 AM

“Paříž je ráno krásná, v poledne okouzlující a večer fascinující. Ale po půlnoci je magická,” upoutávka na film Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena rozhodně nelže. Snímek je ultimátním průvodcem po romantické metropoli. Navíc se skvělými dialogy a soundtrackem.

Když splynout s Paříží, tak jedině jako hrdina filmu Gil, kterého hraje Owen Wilson. Jít za nosem, ztrácet se a znovu se nacházet v malebných uličkách a cestou zakopávat o drobné poklady, které tu generace francouzských architektů, umělců a restauratérů nechaly k objevování.

Navštívit každé místo, které se ve filmu objevilo, pár dní zabere. Můžete se o to přesto pokusit. Nebo použijte mapku, která vás povede po “Trase ztracené generace” na levém břehu Seiny a díky ní ty nejkouzelnější filmové zastávky vměstnáte do půlky dne. A kudy že trasa vede?

Mapka s doporučenou trasou

Most Pont Bir Hakeim a Eiffelova věž

| metro: Passy | 

Trasa ztracené generace začíná přechodem přes most Pont Bir Hakeim. Ve filmu se sice mihne jen během úvodních titulků, přesto byste tenhle neobyčejný most měli vidět i naživo. Ať ho projdete vrchem po silnici nebo spodem mezi podpěrnými sloupy, vždy vám bude odměnou skvělý výhled na centrum, Seinu i nedalekou Eiffelovku.

Rodinovo muzeum

|79 Rue de Varenne, metro: Varenne |

Od Eiffelovky to vezměte kolem Invalidovny a už z dálky vyhlížejte Rodinovo muzeum. Sbírka čítá desítky tisíc soch, výkresů, fotografií a uměleckých předmětů spojených s životem a tvorbou jednoho z největších umělců 19. století. Jde přitom jen o půlku sbírky, druhou hostí nedaleké městečko Meudon. Každopádně Rodinovu nejslavnější sochu Myslitele najdete právě v zahradách pařížského muzea a při pohledu na ni si třeba vybavíte i postavu nesnesitelného všeználka Paula v podání Michaela Sheena nebo bývalou první dámu Francie Carlu Bruni, která má ve filmu taky roličku.

Maison Deyrolle

|46 Rue du Bac, metro: Rue du Bac |

Obchod s vycpaninami, sbírkami motýlů a pomůckami pro výuku přírodopisu rodiny Deyrolle funguje na stejném místě už od roku 1888. Podnik je svého druhu muzeum a kabinet kuriozit a poskytl filmu bizarní kulisy, ve kterých se Gil setká s režisérem Luisem Buñuelem.

Knihkupectví Shakespeare and Company

| 37 Rue de la Bûcherie, metro: Saint-Michel – Notre-Dame |

Knihkupectví Shakespeare and Company otevřela Američanka Sylvia Beach rok po konci první světové války. Ostrůvek anglo-americké kultury v Paříži k sobě rychle přilákal autory ztracené generace, jako byli Ernest Hemingway, Ezra Pound, Francis Scott Fitzgerald, Gertruda Steinová či James Joyce.
Dnešní Shakespeare and Company vzniklo přejmenováním knihkupectví Mistral až po smrti Sylvie Beach v 60. letech. V ničem si nezadalo s jejím podnikem a brzy se stalo útočiště další silné literární generace – bítníků Allena Ginsberga, Williama Borroughse nebo Henryho Millera. Mimochodem, až u něj budete, koukněte přes řeku a uvidíte i katedrálu Notre Dame.

Restaurace Le Polidor

| 41 rue Monsieur le Prince, metro: Odéon |

Gil poprvé usedl za jeden stůl s Ernestem Hemingwayem právě v Le Polidoru. Podnik založili v roce 1845 a jako by se v něm zastavil čas. Stále tu vaří podle receptů z 19. století a vybavení podniku se za posledních 100 let téměř nezměnilo. Což koneckonců platí o většině podniků v ulici. Určitě si ji projděte celou. Le Polidor tu není jediný podnik s bohatou historií.

Kostel St Etienne du Mont

| rue de la Montagne Geneviève, metro: Cardinal Lemoine |

Kostel St Etienne du Mont je malebný kostel a ukrývá v sobě ostatky patronky Paříže, svaté Jenovéfy, hrobku fyzika Blaise Pascala, dramatika Jeana Racina nebo revolucionáře Jean-Paula Marata. Nejstarší varhanní skříň ve městě najdete taky tady. A právě na vedlejších severních schodech Gil stál, když si pro něj poprvé přijel magický Peugeot Landaulet.

Muzeum pouťových umění

| 53 Avenue des Terroirs de France, metro: Cour Saint-Émilion |

Musée des Arts Forains je soukromé muzeum, kde ožívá představivost malých i velkých. Rozsáhlá sbírka dodnes funkčních kolotočů, houpaček, stánků a rozličných pouťových atrakcí používaných v letech 1850 až 1950 je plně v provozu dvakrát do roka – od Vánoc do Tří králů a pak v září na Dny evropského dědictví. Během roku si nicméně můžete domluvit 1,5 h trvající prohlídku, během které se i povozíte. Prohlídky jsou bohužel jen ve francouzštině s psanými anglickými poznámkami pro cizince. I tak jde o famózní podívanou, a hlavně svezení.

 

Očkování
Není potřeba.
Věděli jste, že
Eiffelova věž není nejnavštěvovanější památka v Paříži. Mnohem víc se turisti zajímají o katedrálu Notre-Dame.