×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Letadlový úlet v Nairobi dokumentaristy Michala Vargy

Co dělat, když vám v Nairobi uletí letadlo? Budete překvapení.

místní čas 06:27 AM

Plný dojmů z první návštěvy Afriky sedím v letadle ze rwandského Kigali do Keni. Mám trochu slavnostní náladu, což se projevuje tím, že piju pivo Tusker z plechu a požírám oříšky. Z klidu mě nevyruší ani tak poněkud drsnější dosednutí letadla na ranvej v Nairobi, jako pohled na hodinky. Přípoj domů nám letí za deset minut.

photography-wildlife-de | istockphoto.com

Odměnou za sprint letištními koridory na bránu je nám pobavený smích letištního personálu. Sorry hoši, letadlo startuje. Ok, a co teď? Dobrá zpráva je, že pokud letíte s Kenya Airways, nemusíte se dál vůbec starat. Transitní vízum do Keni dostáváme na počkání a za 20 minut už každý míříme na vlastní hotelový pokoj s televizí a vanou. S vanou! V Africe! Jsou tři v noci a proto jdu po chvíli váhání místo koupele spát. Ráno se uvidí co dál.

Michal Varga | xovafilm.cz

Ráno se uvidělo, že nás na náklady letecké společnosti ubytovali v pětihvězdičkovém hotelu Panari. Cestou na pokoj z minimálně sedmihvězdičkové snídaně hledím z proskleného výtahu přes čtyřproudovou cestu do rozlehlých, podezřele neobydlených prostor. Najednou mě v dálce upoutá pohyb. Žirafy! Žirafy ve třímilionovém městě? Povzdechnu si nad svou přebujelou fantazií a jdu vygooglit, kde to vlastně jsem. Googlení způsobí, že za tři minuty jsem opět ve výtahu a jedu si na recepci hotelu domluvit safari. Ta plocha za cestou je totiž Nairobi National Park. Žádná zoo, ale 170 kilometrů čtverečních divočiny kde žijí nosorožci, buvoli, levharti, zebry lvi a ano, žirafy.

Tip od Michala 

Auto s místním řidičem mám díky úžasné recepční domluveno za dalších 5 minut. Po (skvělém) obědě mě průvodce vyzvedne a následují čtyři hodiny pozorování zvířat, která jsem do té doby znal jen ze zoo. Nikdy nezapomenu, jak z vysoké trávy vykukuje hlava lvice a já se zatajeným dechem mačkám spoušť foťáku. Dovolím si rychlé mrknutí na displej a vidím… pařez. Na svou obranu musím říct, že to poleno měl za lva i můj průvodce. Na jeho obranu zase, že skutečné dvě lvice s mláďaty jsme našli asi o půl hodiny později. Když líčím zážitky kamarádům u večeře, dozvím se, že kdyby se mi na safari nechtělo, mohl jsem si na hotelu zabruslit. Na ledě. V Africe. Příště si to nechám uletět rovnou, bez sprintování po letišti.

 

Věděli jste, že
Z velké pětky afrických nejnebezpečnějších a zároveň nejvyhledávanějších zvířat tu najdete jen čtyři – lvi, levharty, nosorožce a buvoly. Sloni byly kvůli těsné blízkosti města přemístěni do jiných parků, aby nedocházelo k nechtěným střetům s lidmi.
Michal Varga radí
Pronájem auta s řidičem na tříhodinový výjezd do parku vyšel na něco málo přes 150 dolarů. Byl by levnější, ale nikdo další se ke mě nepřidal, což mi vyhovovalo, protože jsem měl celé auto s odklápěcí střechou pro sebe. Možná se vám zdá, že pronájem vlastního auta by byl levnější, a máte pravdu, ale ruku na srdce – vyznáte se v národních parcích dost na to, abyste našli něco zajímavého? Safari řidiči mají kromě dobré znalosti prostředí ještě jednu nespornou výhodu. Vysílačky. Těmi si dávají navzájem vědět, kde kdo viděl lvy nebo nosorožce a vaše šance na pozorování zajímavých zvířat se tak značně zvyšují.