×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Žít si jako lokál na Srí Lance

Správný dobrodruh cestuje s místními, jí s místními, a pokud je to možné, vetře se jim i domů na nocleh. Jak se to dělá na Srí Lance?

místní čas 06:04 PM

Už dlouho jsem nenavštívila místo, pro které by více platilo, že mezi místňáky je vám nejlépe. Jak se mezi ně na Srí Lance dostat?

Půjčte si tuk-tuk, kolo nebo vlastní vůz

Jezdit s místními v autobuse nebo ve vlaku je velký zážitek. Znám to ze svého baťůžkářského období a vzpomínám na něj moc ráda. Cestovat lokální hromadnou dopravou je bezesporu zajímavá sonda do místního život, ale sežere vám strašně moc času. Přepravovat se s autobusem nebo vlakem je prostě zdlouhavé a neflexibilní. Nakonec budete chtít čas ušetřit tím, že se necháte vyklopit v libovolném turistickém centru, které vás uvězní. Těžko si pak zajedete na opravdové lokální jídlo nebo vzdálenější pláže. My rozhodně doporučujeme tuk-tuk. Kolo se nám zdálo vzhledem k dopravní situaci na srílanských silnicích jako slušný hazard a auto naopak jako velká nuda. Ale každý to má jinak a možná, kdybych zkusila něco jiného, změnila bych názor. Každopádně řízení zmáknete sami, vlastního řidiče potřebovat nebudete.

Zjistěte, jak si zařídit povolení k řízení na Srí Lance a proč se na měsíc naskládat do tuk-tuku.

Lucie Radová | luckycesta.cz

Bydlete u místních

Sehnat bydlení u lokálů není vůbec těžké. Buď se můžete optat přímo na místě, nebo otevřít jako my Booking.com. V krajním případě se obraťte na Airbnb.com, ale to je v průměru tak o 20 % dražší než zmiňovaný rezervační portál. Na Bookingu se nám docela osvědčilo vzít nejlevnější bydlení v hodnocení 8.0 bodů a více. Ne vždy bylo perfektní, ale nikdy jsme si nemohli stěžovat. Postel, čistota místa a ochota majitelů byly vždy nadstandardní. Navíc se dostanete velmi blízko domácí kuchyni, čehož rozhodně využijte. Na stůl vám dají ty nejlepší srílanské snídaně a večeře.

Jezte s místními za pár korun

Tady pozor. Místním bufetům se tu říká hotel a od 11.00 do cca 12.30 (nebo do vyprodání) zde dostanete oběd v klasické srílanské formě: rice and curry. Já nemám pálivé jídlo ráda, a tak jsem si tu pravidelně zničila jazyk červeným chilli. Jaké jídlo si tu musíte dát?

Zmiňované rice and curry, cena 140–150 rupií (s kuřetem nebo rybou)

GMVozd | istockphoto.com

Kottu roti, cena 200–250 rupií. Nasekaná palačinka se zeleninou, kuřetem a kořením. Výhodou je to, že můžete kuchaře poprosit o nepálivou variantu jídla. Pokud nechcete mít jídlo pálivé, tak to vždy zdůrazněte.

Egg hoppers. To je taková jednohubka, i když někteří hubení místňáci si ji dávají jako hlavní chod. Jde o palačinku připravenou v malé pánvičce. Na její dno se dá navíc vajíčko a pak se posype chilli papričkou. Je to jednoduché a docela syté.

Srílanská snídaně
K té se většinou dostanete jen ve srílanských domovech. V bufetech nám v osm hodin ráno k jídlu nabízeli rýži s rybou. Byla dobrá a člověk z ní měl tolik energie, že rovnou mohl jít makat na pole. Jak ale vypadá opravdová srílanská snídaně? Dostat byste měli spousty ovoce, srílanský černý čaj a pak:
String hoppers (Iddyappam) – rýžové placky
Plain hoppers – palačinky udělané na velmi malé pánvičce
Kokosový sambol (coconut sambol) směs kokosu a pálivých papriček
Dhal curry čočka s kari
Pani pol – navíc můžete dostat palačinky z (rýžové) mouky, ve kterých bude zabalená směs kokosu a cukru. Velmi sladké a velmi dobré!

Lucie Radová | luckycesta.cz

Srílanská večeře
K večeři se podává to samé co k obědu. V „hotelech“ se s večeřemi začíná kolem šesté hodiny. U moře je k dostání varianta rýže s rybou a vejci. Jakmile je v pokrmu vejce, je cena trochu vyšší.

Toto jsou ty nejčastější srílanské pokrmy. V místních bufetech najdete ovšem i další variace. Stačí se zeptat! Na hezké velké ryby, humry nebo krevety musíte do hogo fogo nebo turistických restaurací.

Bartosz Hadyniak | istockphoto.com

Napište si svého vlastního průvodce

Natáhněte co nejvíce inspirace z tištěných průvodců a internetových blogů. Nicméně ze všeho nejlepší, a pro Srí Lanku to platí několikanásobně, je vyjet po neoznačených cestách, v nich se ztratit a hledat to své dobrodružství. Snazší to budete mít na severu ostrova, kam se turismus ještě nedostal. Držím vám pěsti!

Kdo je Lucie Radová

Jako Alenka v Říši divů si připadala v Japonsku, nejvíce ji fascinovalo opuštěné ruské město Pyramiden na Špicberkách, nejkrásnější trek zažila v srdci ostrova Réunion, nejusměvavější lidi potkala na Srí Lance a nejvíce ji chutnalo… úplně všude.

V roce 2012 Lucie vyhrála letenku kolem světa. Čtyři měsíce pak sama cestovala kolem planety. Před třemi lety se z koníčku stala práce. Od té doby natáčí pro cestovatelský pořad Objektiv České televize, občas přispívá do cestovatelských magazínů a píše vlastní blog Luckycesta.cz.

S manželem Danielem poslední rok cestují po světě jako digitální nomádi. Zatím si vyzkoušeli pracovat na Gran Canarii, v Maroku, rakouských horách a na Srí Lance z tuk-tuku.

Přečtěte si další Lucčiny poznatky ze Srí Lanky
Tuk-tuk a vše, co jste o něm chtěli vědět