×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Zatopená poušť na pobřeží Atlantiku

Národní park Lençóis Maranhenses na severu Brazílie je splněný sen, o kterém jste ještě před chvíli nevěděli, že ho máte.

místní čas 04:09 AM

Kilometry bělostných písečných dun protkaných stovkami smaragdových jezírek s průzračnou sladkou vodou na koupání. Národní park Lençóis Maranhenses na severovýchodě státu Maranhão vypadá, jako by ho k brazilskému pobřeží jen tak náhodou přilepil nějaký rozpustilý bůh předkolumbovské říše.

V kontrastu s typickou jihoamerickou bujně se zelenající přírodou působí jako zjevení. V období dešťů se totiž prohlubně mezi dunami na pobřeží Atlantiku naplní sladkou vodou a vytváří dokonalé laguny na koupání s měkkým pískovým dnem. Z až 40 m vysokých dun tu pak vedle sebe radostně válejí sudy turisti z Brazílie i celého světa a okraje parku, do kterého mohou vjíždět jen auta místních cestovních kanceláří, lze brázdit na pronajaté čtyřkolce, koni nebo oslíkovi.

MaRabelo | istockphotos.com

Ideální doba, kdy Lençóis Maranhenses navštívit, je od června do srpna. V květnu vám výlet ještě stále mohou pokazit doznívající deště, v září zas naopak jezírka začínají vysychat a vy se tak víc našlapete, abyste nějaké objevili.

Celých 1550 km² parku je vám přístupných z několika směrů, vždy ale začnete v městečku Berreirinhas. Ze São Luís vás sem asi za 4 hodiny po překvapivě dobré silnici odveze poměrně pohodlný autobus.

MaRabelo | istockphotos.com

Džípy cestovních kanceláří vyjíždí dvakrát denně, ráno a po obědě. Odpolední výlety slibují lepší světlo na focení a romantický západ slunce mezi dunami. V obou případech nezapomeňte na opalovací krém a klobouk, sluníčko tu pěkně připéká.

Vydejte se s místními také na výlet lodí po řece Rio Preguiças a do parku vás zavezou kouzelnými meandry s mangrovníkovým porostem. Cestou s vámi udělají pár zastávek, třeba u 35 m vysokého majáku Farol Preguiças nebo ve vesničce Caburé. Ta leží na písečné plošině mezi řekou a Atlantickým oceánem. Po vylodění stačí ujít asi 200 m a máte ho celý jako na dlani.
Oba výlety vám zaberou zhruba stejně času a oba mají své kouzlo, ovšem pokud vám jde hlavně o duny a jezírka na koupání, jeďte džípem.

Berreirinhas – vstupní brána k dunám

Městečko samo je malé a ničím nezajímavé. Slouží prostě jako zázemí místním i zahraničním turistům při návštěvě parku. Sídlí tu hlavně cestovky, které zajišťují půldenní výlety do parku. Nijak dlouho je hledat nemusíte, zdejší naháněči si vás odchytí hned při příjezdu a nabídnou vám zaručeně nejlepší ubytování i výlet. Stejně tak se rádi postarají o dopravu při odjezdu.

Díky turismu je Berreirinhas jedno z mála brazilských měst, kde se s vámi budou bavit i anglicky. Není tu nouze o restaurace, levné a chutné jídlo z pouličních stánků i obchody s potravinami, pokud si netroufnete jíst jako místní.   

Zastávku v Berreirinhas můžete vypustit a s cestovkou vyrazit na celodenní výlet do parku rovnou ze São Luís. Sami ale uvažte, jako moc chcete v jednom dni sedět v autobuse 10 hodin.      

Věděli jste, že
Ve vodě mezi dunami plavou také ryby. Ty se sem dostávají jednak z řeky Rio Negro, která se při deštích spojuje s jednotlivými jezírky. Jednak tu žijí rybky, které v mokrém písku dokáží přežít i poté, co laguny vyschnou.