×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

9 a něco věcí, které vás naučí texaský Austin

Zdá se to, nebo je Austin nejskvělejší město Ameriky?

místní čas 12:49 AM

Hlavní město Texasu jako by se svobodomyslností snažilo vyvážit konzervatismus celého státu a na svém tažení za bohémské hodnoty neznalo oddech. Austin tak suverénně vede nejen žebříčkům měst nejlepších pro život a podnikání, ale také metropolí s nejosobitějším duchem a atmosférou. Být Austiňan je ovšem výsada, kterou si člověk musí zasloužit. Než se mezi místní pokusíte infiltrovat, osvojte si návyky, které jsou pro zdejší komunitní život klíčové. Co vás naučí jen Austin?

dszc | istockphoto.com

Že den začíná tacem…

Ať už si dáte taco k snídani v Tamale House nebo si v Torchy’s poručíte jejich tajné menu, brzy zjistíte, že nejspíš jíte nejlepší taco svého života. Austin je město s nejlepšími tacos minimálně v Americe. Schválně, zkuste kterýkoli stánek nebo foodtruck na ulici a uvidíte sami.

…a že právě vy víte, kde ho dělají nejlíp

Když přijde na tacos, každý Austiňán se bude prát za čest své oblíbené restaurace. Je to totiž on, kdo zaručeně objevil nejlepší tacos ve městě. Diskuze ohledně jídla jsou v Austinu vášnivé, ztroskotávají na nich přátelství i vztahy a občas dojde i na pěstní souboj. Nic, co by pak nespravilo skvělé taco.

Ryan J. Lane | istockphoto.com

 

Velebit odlišnost a divnost

Přiletíte zrovna v době, kdy probíhá party na oslavu narozenin úplně každého, srazíte se s davem běžících goril, a než stihnete přeběhnout puntíkovaný trávník a najít útěchu v katedrále postavené výhradně z odpadků, už tušíte, že Austin je tak trochu jiný než ostatní metropole.
Myšlenka hnutí Keep Austin Weird (Zachovat Austin divný) je živá i po víc jak 15 letech. Iniciativa původně vznikla, aby uchránila původní osobitost zdejších podniků v rychle rostoucím městě, a podařilo se jí to. Procházet se po městě s nápisem Keep Austin Weird na triku je sice stejně uhozené jako chodit po New Yorku s trikem I♥NY, ale nikdo vás neodsoudí, když si tenhle suvenýr povezete s sebou domů. Naopak, je to nutnost.

wundervisuals | istockphoto.com

Sázet na slepičí hovínka

Zamiřte do podniku Ginny’s Little Longhorn Saloon a vsaďte si ve hře Chicken Sh*t Bingo. Hra se točí okolo jedné slípky chodící sem tam po kleci s čísly na podlážce. Hráči stojí okolo klece a napjatě doufají, že budou mít štěstí a slepičí trus dopadne právě na číslo, na které vsadili. Chicken Sh*t Bingo se pořádá každou neděli a můžete se vsadit, že půjde o nezapomenutelný zážitek.

Ginny’s Little Longhorn Saloon

Milovat slova lokální a organický

Divné a lokální, to je austinská záruka kvality. Počet místních restaurací, minipivovarů, knihkupectví a různých krámků je obrovský. Každý z těchto podniků má svého nezaměnitelného ducha a všechno v nich se zdá být vyprodukované doma na dvorku. Pocit vzájemnosti a sousedskosti se vznáší ve vzduchu i na četných farmářských trzích, které stejně jako místní restaurace zásobují okolní farmáři.

ErimacGroup | istockphoto.com

Nesnášet hipstery

Přes všechno, co mají společné, mnoho místních moc nemusí hipstery. Austin je nejrychleji rostoucí město Ameriky a uhájit oblíbená místa a komunitní charakter svých čtvrtí je pro starousedlíky stále těžší. Nadávat na hipstery a říkat, že z Austinu udělají San Francisko jihozápadu (což tady není lichotka) je tak spíš způsob, jak se s tím vyrovnat. Ale i tak se snažte nevypadat jako hipster. A rozhodně už po pár dnech neříkejte, že se tu cítíte jako doma. Přesně to totiž místní nepotřebují, další lidi do města.

Arpad Benedek | istockphoto.com

Stěžovat si na déšť

Austin je nejslunnější město Ameriky, zdejší obyvatelé se průměrně mohou těšit asi ze 300 slunečných dní v roce. To jednoho trochu zhýčká, připravte se proto na kňourání místních, sotva trochu zaprší.

dszc | istockphoto.com

Koukat se nad sebe

Austin je domovem největší městské kolonie netopýrů v Severní Americe. Od března do listopadu jich tu poletuje až 1,5 milionu, většinou kolem mostu Congress Avenue Bridge, kam za nimi vyrážejí místní i turisti. Naskakuje vám z téhle představy husí kůže? Rozhlédněte se kolem a uklidněte se pohledem na papoušky. I těch tu volně žijí stovky.

carrollmt | istockphoto.com

Být blázen do psů

Pokud obyvatelé Austinu něco milují tak jako tacos, pak jsou to psi. Stránka Pets at Home Austin už několik let po sobě zvolila jako město číslo jedna, pokud jde o psy a jejich páníčky. Psi tu mají své parky, zúčastňují se akcí a obvykle jsou vítáni v restauracích i hotelech.

Ryan J. Lane | istockphoto.com

Nejlepší město pro práci a byznys
Časopis Forbes pravidelně umisťuje Austin na první příčku listu měst s nejprogresivnějším pracovním trhem. Austin je třetí nejrychleji se rozvíjející město v Americe a láká absolventy i pracovníky ze zahraničí.
Nejlepší město pro život pro rok 2017
Zpravodajský server U.S. News & World Report hodnotil úroveň amerických měst podle několika kritérií. Austin to ostatním městům natřel stabilně rostoucím pracovním trhem, nízkou nezaměstnaností a úrovní kriminality, zato vysokou úrovní života, bohatým komunitním životem a nižšími náklady na bydlení.
Nejromantičtější město roku 2016
Tak Austin ohodnotil server Open Table, který americká města poměřoval podle počtu romantických restaurací.
Město, které je ve formě
Magazín Shape nedávno Austin nominoval mezi města, jejichž populace je nejvíc fit. Že by za tím bylo přes 200 parků, fitness a jógových studí, zdejší běžecké a cyklistické trasy nebo organické potraviny od lokálních farmářů?
Město s největším počtem umělců
Od roku 1991 se Austin může pyšnit titulem světového hlavního města hudby. Koncerty se ve městě konají skoro na každém volném plácku a většinou jsou zdarma.