×
Odkud
+
×
Kam
+
Preference hledání
Preference hledání
×
Třída: Economy
OK

Bezstarostná jízda po americké Matce cest

Buddha i Aristoteles učili o “zlaté střední cestě”. Víte, o které je řeč? Přece o Route 66. To je ta cesta, která vede k pravému poznání Ameriky a svobody.

místní čas 07:43 am

Jak získat alespoň mlhavý pojem o legendární americké silnici, po které jezdí rebelové? Představte si 200kilometrovou trasu z Prahy do Brna. Představte si D1 úplně prázdnou bez kolon a omezení rychlosti. Pořádně na to šlápněte a projeďte ji v mysli dvacetkrát. Tak nějak zhruba by mohla působit 4000 kilometrů dlouhá Route 66. Až na to, že vede napříč celou Amerikou, zasahuje do osmi států, několika indiánských rezervací a tří časových pásem.

Route 66 začíná v kalifornské Santa Monice a končí v Grant parku v Chicagu u fontány, kterou znáte ze seriálu Ženatý ze závazky. Vede přes státy Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko, Texas, Kansas, Missouri, Oklahoma a Illinois. Vznikla ve 20. letech 20. století a dlouhou dobu sloužila jako důležitá dopravní tepna. Postupem času ale přebrala její funkci nově zbudovaná síť modernějších mezistátních dálnic, a tak se stalo, že v roce 1985 byla silnice oficiálně odstraněna z dálniční mapy USA.

Route 66

Frank van den Bergh | istockphoto.com

Nostalgie není slepá ulička

Je v pořádku smazat takový kus historie? Američané si myslí, že ne. Téhož roku byla proto prohlášena za historickou památku a od té doby ji motorkáři, nadšenci a historikové znovu oprašují a flikují. Konzervují opuštěné kavárny a hotely, historické cedule, dopravní značky i staré reklamní poutače, aby zachovaly svobodného ducha Route 66 pro další generace. V roce 1999 např. prezident Clinton podepsal zákon o zachování 66, který zadotoval prostřednictvím grantů obnovu historických prvků na trase.

Route 66

miroslav_1 | istockphoto.com

Hledání, útěk, nacházení nových já

Ve Steinbeckově románu Hrozny hněvu symbolizuje Route 66 nový start pro nekonečné šňůry aut, kteří cestují za hledáním nové práce a domova v období hospodářské krize. “Šestašedesátka je stezkou lidí na útěku – stezkou uprchlíků před prachem a mizející zemí, před hromem traktorů a mizejícím majetkem (…) Šestašedesátka je matka cest – cesta k útěku.” Pojmenování “Matka cest” už jí zůstalo.

Get Your Kicks on Route 66

A prchali po ní i jiní hrdinové, kteří nastolovali nové epochy. V 50. letech po ní utíkal s nezletilou Lolitou i Nabokovův Humbert. V 60. letech se Na cestě po Kerouacově vzoru ocitli beatníci, kteří po ní utíkali z reality na metamfetaminové výlety do vlastní hlavy. V 70. letech se silnice zaplnila milovníky silných motorek Harley Davidson, které inspiroval film Bezstarostná jízda. Ostatně tohle okouzlení nepřestalo nikdy. V jízdě je meditace – nechte se unést vůní rozpáleného asfaltu, benzínu a širokých obzorů, za které vás nic nenutí spěchat.  

Route 66

franck reporter | istockphoto.com

Silnice, která doslova zpívá pod koly

Pusťte si na cestu stejnojmennou hymnu Route 66 od Bobbyho Troupa, kterou nahrálo více než 100 interpretů, mimo jiné třeba Rolling Stones nebo Chuck Berry. Pokud nemáte autorádio – nevadí, silnice hraje sama. V jednom úseku v Novém Mexiku je po pravém okraji nekolikasetmetrový pruh s různě hlubokými a vzdálenými drážkami. Pokud jedete správnou rychlostí, tj. 72 km/h, povrch kol vyhrává na elpíčku silnice tóny písně America the Beatiful. Pokud jedete rychleji, hudba zní falešně – ty, co mají hudební sluch, by to mohlo motivovat k dodržování povolené rychlosti.

Přečtěte si, kde se na Route 66 rozhodně zastavit ve článku 14 zastavení na svatořečené Route 66.

Praktické rady na cestu:

  1. Nášivka se značkou Route 66 funguje líp než blikající majáček policejní eskorty. Přilepte si ji na kolo, motorku nebo auto vedle značky Baby on board, aby všichni Američané věděli, že ji máte v úmyslu projet. Patrioti jsou na svoji silnici hrdí, tohle je pro ně ukazatel, že jste sympaťáci.
  2. Kdo necestuje na velbloudovi, ať si s sebou veze dostatečné zásoby vody. Nádrže, kanystry, velbloudí hrby. Zásobujte se dobře, protože cestou před poušť se můžete potkat až s rekordními teplotami 72 °C na slunci a v dojezdové vzdálenosti žádná pumpa.
  3. Pořiďte si podrobný itinerář, automapa, ani specializované mapy Route 66 nestačí. Značení provádějí nadšenci a Murphyho zákon říká, že na těch nejproblematičtějších místech samozřejmě chybí. Části historické silnice jsou uzavřeny, části jsou slepé. Občas se setkáte dokonce s několika historickými šestašedesátkami najednou. Liší se dobou svého vzniku a zániku. Občas musíte zvolit alternativní cestu, jindy splývá 66 s frekventovanou mezistátní dálnicí.
  4. Silnice je občas plná výmolů a rozpraskaných map. Servisy, benzínky a motoresty jsou často opuštěné, města plná jen osaměle se kutálejících se kotoučů roští. Vezměte si s sebou rezervní pneumatiky.
  5. Pozor na auta a motorky z půjčoven. Ujistěte se, že s nimi můžete vyjet ze státu.

Určitě si přečtěte také: